Chevrolet Silverado 1500 GMT900 facelift (2007–2013)
Chevrolet Silverado 1500 work truck regular cab swb
GMT900 facelift (2007–2013), 2007–2007. Gasoline · 4.3 L · 195 hp · 4-speed automatic · Rear-wheel drive.
GMT900 facelift (2007–2013)
2007 - 2007
1
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.3 L
Horsepower
195
Torque
260 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Curb weight
5 lbs
Wheelbase
3023 mm
Dimensions
5222 × 2029 × 1872 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
16.0 / 20.0 / 18.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Pickup truck |
| Doors | 2 |
| Seats | 3 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5222 mm |
|---|---|
| Width | 2029 mm |
| Height | 1872 mm |
| Wheelbase | 3023 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 26.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 5 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 4.3 L |
| Horsepower | 195 hp |
| Torque | 260 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Fuel system | Sequential multi-port fuel injection |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 16.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 20.0 mpg |
| Fuel economy combined | 18.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent torsion bar |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle leaf spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |