Chevrolet Silverado 1500 GMT800 (1999–2002)
Chevrolet Silverado 1500 silverado 1500 4.3l v6 5-speed manual 2wd
GMT800 (1999–2002), 1999–2002. Gasoline · 4.3 L · 200 hp · 5-speed manual · Rear-wheel drive.
GMT800 (1999–2002)
1999 - 2002
19
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.3 L
Horsepower
200
Torque
260 lb-ft
Transmission
5-speed manual
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
3645 mm
Dimensions
5702 × 2022 × 1877 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Pickup truck |
| Doors | 2 |
| Seats | 3 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5702 mm |
|---|---|
| Width | 2022 mm |
| Height | 1877 mm |
| Wheelbase | 3645 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 25.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 4.3 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 200 hp |
| Torque | 260 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Sequential multi-port fuel injection |
Transmission
| Transmission | 5-speed manual |
|---|---|
| Gears | 5 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent torsion bar |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle, leaf springs |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Drums |