Chevrolet Chevette T-car facelift (1981–1987)
Chevrolet Chevette 4000
T-car facelift (1981–1987), 1984–1984. Gasoline · 1.8 L · 5-speed manual · Front-Wheel Drive.
T-car facelift (1981–1987)
1984 - 1984
11
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
1.8 L
Transmission
5-speed manual
Drive
Front-Wheel Drive
Wheelbase
2395 mm
Dimensions
4011 × 1570 × 1346 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
— / — / 24.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Subcompact Cars |
| Doors | 2 |
Dimensions
| Length | 4011 mm |
|---|---|
| Width | 1570 mm |
| Height | 1346 mm |
| Wheelbase | 2395 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 10.6 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 1.8 L |
| Cylinders | 4 |
Transmission
| Transmission | 5-speed manual |
|---|---|
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy combined | 24.0 mpg |
|---|---|
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |