Chevrolet Chevette T-car (1976–1980)
Chevrolet Chevette chevrolet chevette 1.6l 3-speed automatic
T-car (1976–1980), 1976–1980. Gasoline · 1.6 L · 52 hp · 3-speed automatic · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 20.0 s and top speed 82 mph.
T-car (1976–1980)
1976 - 1980
9
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
1.6 L
Horsepower
52
Torque
72 lb-ft
Transmission
3-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
20.0 s
Top speed
82 mph
Curb weight
2 lbs
Wheelbase
2436 mm
Dimensions
3988 × 1575 × 1321 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
24.0 / 32.0 / 28.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Subcompact car |
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 3988 mm |
|---|---|
| Width | 1575 mm |
| Height | 1321 mm |
| Wheelbase | 2436 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 10.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 2 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 1.6 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 52 hp |
| Torque | 72 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Carburetor |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | 3-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 3 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 82 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 20.0 s |
| Fuel economy city | 24.0 mpg |
| Fuel economy highway | 32.0 mpg |
| Fuel economy combined | 28.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |