Chevrolet Cavalier J-body facelift (2003–2005)
Chevrolet Cavalier cavalier
J-body facelift (2003–2005), 2003–2005. Gasoline · 2.2 L · 140 hp · 5-speed manual · Front-Wheel Drive. 0–60 mph in 8.8 s and top speed 110 mph.
J-body facelift (2003–2005)
2003 - 2005
2
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.2 L
Horsepower
140
Torque
150 lb-ft
Transmission
5-speed manual
Drive
Front-Wheel Drive
0–60 mph
8.8 s
Top speed
110 mph
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2644 mm
Dimensions
4595 × 1725 × 1392 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
24.0 / 33.0 / 27.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Car |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4595 mm |
|---|---|
| Width | 1725 mm |
| Height | 1392 mm |
| Wheelbase | 2644 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 14.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.2 L |
| Horsepower | 140 hp |
| Torque | 150 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-port fuel injection |
| Compression ratio | 9.5 |
| Bore and stroke | 86.0 mm x 94.6 mm |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 5-speed manual |
|---|---|
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top speed | 110 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 8.8 s |
| Fuel economy city | 24.0 mpg |
| Fuel economy highway | 33.0 mpg |
| Fuel economy combined | 27.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent strut |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |