Chevrolet Caprice second generation (1971–1976)
Chevrolet Caprice chevrolet caprice 454 v8
second generation (1971–1976), 1976–1976. Gasoline · 7.4 L · 190 hp · 3-speed automatic · Rear-wheel drive.
second generation (1971–1976)
1976 - 1976
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
7.4 L
Horsepower
190
Torque
330 lb-ft
Transmission
3-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
3086 mm
Dimensions
5664 × 2019 × 1372 mm
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Full-size car |
| Doors | 4 |
| Seats | 6 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5664 mm |
|---|---|
| Width | 2019 mm |
| Height | 1372 mm |
| Wheelbase | 3086 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 26.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 7.4 L |
| Horsepower | 190 hp |
| Torque | 330 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Fuel system | Carburetor |
Transmission
| Transmission | 3-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |