Chevrolet Caprice GM B-body facelift (1980–1990)
Chevrolet Caprice chevrolet caprice 4.3 v8
GM B-body facelift (1980–1990), 1990–1990. Gasoline · 4.3 L · 140 hp · 4-speed automatic · Rear-wheel drive.
GM B-body facelift (1980–1990)
1990 - 1990
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.3 L
Horsepower
140
Torque
220 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2946 mm
Dimensions
5403 × 2019 × 1440 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
15.0 / 21.0 / 17.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Full-size car |
| Doors | 4 |
| Seats | 6 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5403 mm |
|---|---|
| Width | 2019 mm |
| Height | 1440 mm |
| Wheelbase | 2946 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 25.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 4.3 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 140 hp |
| Torque | 220 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Throttle-body injection |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 15.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 21.0 mpg |
| Fuel economy combined | 17.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |