Chevrolet Caprice GM B-body (1991–1979)
Chevrolet Caprice chevrolet caprice classic sedan 7.4l v8
GM B-body (1991–1979), 1977–1977. Gasoline · 7.4 L · 195 hp · 3-speed automatic · Rear-wheel drive.
GM B-body (1991–1979)
1977 - 1977
9
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
7.4 L
Horsepower
195
Torque
295 lb-ft
Transmission
3-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
3086 mm
Dimensions
5664 × 2019 × 1440 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Full-size car |
| Doors | 4 |
| Seats | 6 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5664 mm |
|---|---|
| Width | 2019 mm |
| Height | 1440 mm |
| Wheelbase | 3086 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 25.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 7.4 L |
| Horsepower | 195 hp |
| Torque | 295 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | 2-barrel carburetor |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | 3-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |