Chevrolet Caprice first generation (1965–1970)
Chevrolet Caprice chevrolet caprice 4-door sedan 327 v8 turbo hydra-matic
first generation (1965–1970), 1965–1965. Gasoline · 5.4 L · 250 hp · 3-speed automatic · Rear-wheel drive.
first generation (1965–1970)
1965 - 1965
12
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.4 L
Horsepower
250
Torque
350 lb-ft
Transmission
3-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
3023 mm
Dimensions
5423 × 2019 × 1443 mm
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Full-size car |
| Doors | 4 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5423 mm |
|---|---|
| Width | 2019 mm |
| Height | 1443 mm |
| Wheelbase | 3023 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 20.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 5.4 L |
| Horsepower | 250 hp |
| Torque | 350 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
Transmission
| Transmission | 3-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 3 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent coil springs |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle with coil springs |
| Front brakes | Drum |
| Rear brakes | Drum |