Chevrolet Caprice GM Zeta (2011–1996)
Chevrolet Caprice caprice police patrol vehicle
GM Zeta (2011–1996), 2011–2017. Gasoline · 3.6 L · 301 hp · 6-speed automatic · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 6.4 s and top speed 130 mph.
GM Zeta (2011–1996)
2011 - 2017
2
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.6 L
Horsepower
301
Torque
264 lb-ft
Transmission
6-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
6.4 s
Top speed
130 mph
Curb weight
3900 lbs
Wheelbase
3010 mm
Dimensions
5385 × 1839 × 1499 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
18.0 / 27.0 / 21.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Full-size car |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5385 mm |
|---|---|
| Width | 1839 mm |
| Height | 1499 mm |
| Wheelbase | 3010 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 18.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3900 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.6 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 301 hp |
| Torque | 264 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-port fuel injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 6-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 6 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 130 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 6.4 s |
| Fuel economy city | 18.0 mpg |
| Fuel economy highway | 27.0 mpg |
| Fuel economy combined | 21.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |