Chevrolet Caprice GM Zeta (2011–1996)
Chevrolet Caprice caprice police patrol vehicle (v8)
GM Zeta (2011–1996), 2011–2017. Gasoline · 6.0 L · 355 hp · 6-speed automatic · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 5.8 s and top speed 140 mph.
GM Zeta (2011–1996)
2011 - 2017
2
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
6.0 L
Horsepower
355
Torque
384 lb-ft
Transmission
6-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
5.8 s
Top speed
140 mph
Curb weight
4000 lbs
Wheelbase
3010 mm
Dimensions
5385 × 1839 × 1499 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
15.0 / 24.0 / 18.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Full-size car |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5385 mm |
|---|---|
| Width | 1839 mm |
| Height | 1499 mm |
| Wheelbase | 3010 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 18.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4000 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 6.0 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 355 hp |
| Torque | 384 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Sequential multi-port fuel injection |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | 6-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 6 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 140 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 5.8 s |
| Fuel economy city | 15.0 mpg |
| Fuel economy highway | 24.0 mpg |
| Fuel economy combined | 18.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |