Chevrolet Bolt EV BEV2 (2017–2019)
Chevrolet Bolt EV bolt ev lt
BEV2 (2017–2019), 2017–2019. Electric · 1-speed direct-drive automatic · Front-wheel drive. 0–60 mph in 6.5 s and top speed 93 mph.
BEV2 (2017–2019)
2017 - 2019
1
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Electric
Transmission
1-speed direct-drive automatic
Drive
Front-wheel drive
0–60 mph
6.5 s
Top speed
93 mph
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2601 mm
Dimensions
4166 × 1765 × 1595 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
128.0 / 110.0 / 119.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Compact car |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4166 mm |
|---|---|
| Width | 1765 mm |
| Height | 1595 mm |
| Wheelbase | 2601 mm |
| Clearance | 6 mm |
| Front track | 59 mm |
| Rear track | 59 mm |
| Wheel size | 215/50R17 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 17 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 57 L |
| Curb weight | 4 lbs |
| Gross weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Electric |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Electric motor | 1 permanent-magnet AC motor |
| Electric horsepower | 200 hp |
| Electric torque | 266 lb-ft |
| System horsepower | 200 hp |
| System torque | 266 lb-ft |
| Battery type | Lithium-ion |
| Battery gross capacity | 60.0 kWh |
| Battery net capacity | 57.0 kWh |
| Battery voltage | 350 V |
| AC charge power | 7.2 kW |
| DC charge power | 50.0 kW |
| Charge time 120V | 50.0 h |
| Charge time 240V | 9.5 h |
| Charge setup 240V | 240V charging |
| Electric range | 238 mi |
| Electricity consumption city | 128.0 |
| Electricity consumption highway | 110.0 |
| Electricity consumption combined | 119.0 |
Transmission
| Transmission | 1-speed direct-drive automatic |
|---|---|
| Gears | 1 |
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| Top speed | 93 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 6.5 s |
| Fuel economy city | 128.0 mpg |
| Fuel economy highway | 110.0 mpg |
| Fuel economy combined | 119.0 mpg |
| Fuel type | Electricity |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |