Chevrolet Beretta GM L-body (1987–1989)
Chevrolet Beretta beretta
GM L-body (1987–1989), 1987–1989. Gasoline · 2.0 L · 90 hp · Automatic 3-spd · Front-Wheel Drive.
GM L-body (1987–1989)
1987 - 1989
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.0 L
Horsepower
90
Torque
108 lb-ft
Transmission
Automatic 3-spd
Drive
Front-Wheel Drive
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2568 mm
Dimensions
4481 × 1702 × 1321 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
21.0 / 29.0 / 24.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Car |
| Doors | 2 |
| Steering side | Left |
Dimensions
| Length | 4481 mm |
|---|---|
| Width | 1702 mm |
| Height | 1321 mm |
| Wheelbase | 2568 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 15.2 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.0 L |
| Horsepower | 90 hp |
| Torque | 108 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Throttle body injection |
| Compression ratio | 9 |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | Automatic 3-spd |
|---|---|
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 21.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 29.0 mpg |
| Fuel economy combined | 24.0 mpg |
| Fuel type | Regular |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |