Chevrolet Beretta GM L-body (1987–1989)
Chevrolet Beretta beretta
GM L-body (1987–1989), 1987–1989. Gasoline · 2.8 L · 130 hp · Manual 5-spd · Front-Wheel Drive.
GM L-body (1987–1989)
1987 - 1989
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.8 L
Horsepower
130
Torque
170 lb-ft
Transmission
Manual 5-spd
Drive
Front-Wheel Drive
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2568 mm
Dimensions
4481 × 1702 × 1321 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
16.0 / 24.0 / 20.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Car |
| Doors | 2 |
| Steering side | Left |
Dimensions
| Length | 4481 mm |
|---|---|
| Width | 1702 mm |
| Height | 1321 mm |
| Wheelbase | 2568 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 15.2 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.8 L |
| Horsepower | 130 hp |
| Torque | 170 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Multi-point fuel injection |
| Compression ratio | 8.9 |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | Manual 5-spd |
|---|---|
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 16.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 24.0 mpg |
| Fuel economy combined | 20.0 mpg |
| Fuel type | Regular |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |