Chevrolet Avalanche GMT900 (2009–2013)
Chevrolet Avalanche avalanche 1500 lt 2wd
GMT900 (2009–2013), 2009–2013. Gasoline · 5.3 L · 320 hp · 6-speed automatic · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 8.1 s.
GMT900 (2009–2013)
2009 - 2013
8
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.3 L
Horsepower
320
Torque
335 lb-ft
Transmission
6-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
8.1 s
Curb weight
5710 lbs
Wheelbase
3302 mm
Dimensions
5621 × 2009 × 1946 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
15.0 / 21.0 / 17.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Pickup truck |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5621 mm |
|---|---|
| Width | 2009 mm |
| Height | 1946 mm |
| Wheelbase | 3302 mm |
| Clearance | 9 mm |
| Front track | 67 mm |
| Rear track | 67 mm |
| Wheel size | 265/70R17 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 31.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 5710 lbs |
| Gross weight | 7200 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 5.3 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 320 hp |
| Torque | 335 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Sequential multi-point fuel injection |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | 6-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 6 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| 0–60 mph | 8.1 s |
|---|---|
| Fuel economy city | 15.0 mpg |
| Fuel economy highway | 21.0 mpg |
| Fuel economy combined | 17.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent torsion bar |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |