Chevrolet Avalanche GMT900 facelift (2007–2013)
Chevrolet Avalanche avalanche 1500 4wd
GMT900 facelift (2007–2013), 2011–2013. Flexible-fuel gasoline · 5.3 L · 6-speed automatic · 4-Wheel Drive.
GMT900 facelift (2007–2013)
2011 - 2013
6
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Flexible-fuel gasoline
Engine volume
5.3 L
Transmission
6-speed automatic
Drive
4-Wheel Drive
Wheelbase
130 mm
Dimensions
221 × 79 × 77 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
15.0 / 21.0 / 17.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Sport Utility Vehicle - 4WD |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left |
Dimensions
| Length | 221 mm |
|---|---|
| Width | 79 mm |
| Height | 77 mm |
| Wheelbase | 130 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 31.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Flexible-fuel gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 5.3 L |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | 6-speed automatic |
|---|---|
| Drive | 4-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 15.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 21.0 mpg |
| Fuel economy combined | 17.0 mpg |
| Fuel type | Gasoline or E85 |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent torsion bar |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |