Chevrolet Avalanche GMT900 facelift (2007–2013)
Chevrolet Avalanche avalanche 1500 2wd
GMT900 facelift (2007–2013), 2007–2008. Gasoline · 6.0 L · 4-speed automatic · Rear-Wheel Drive.
GMT900 facelift (2007–2013)
2007 - 2008
6
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
6.0 L
Transmission
4-speed automatic
Drive
Rear-Wheel Drive
Curb weight
5600 lbs
Wheelbase
130 mm
Dimensions
221 × 79 × 77 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
12.0 / 18.0 / 14.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Sport Utility Vehicle - 2WD |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left |
Dimensions
| Length | 221 mm |
|---|---|
| Width | 79 mm |
| Height | 77 mm |
| Wheelbase | 130 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 31.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 5600 lbs |
| Gross weight | 7200 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 6.0 L |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 12.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 18.0 mpg |
| Fuel economy combined | 14.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent torsion bar |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |