BMW Z4 G29 (2019–present)
BMW Z4 z4 sdrive30i
G29 (2019–present), 2019–2025. Gasoline · 2.0 L · 255 hp · 8-speed automatic · Rear-Wheel Drive. 0–60 mph in 5.2 s and top speed 155 mph.
G29 (2019–present)
2019 - 2025
2
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.0 L
Horsepower
255
Torque
295 lb-ft
Transmission
8-speed automatic
Drive
Rear-Wheel Drive
0–60 mph
5.2 s
Top speed
155 mph
Wheelbase
97 mm
Dimensions
172 × 73 × 51 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
25.0 / 32.0 / 28.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Sports car |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 172 mm |
|---|---|
| Width | 73 mm |
| Height | 51 mm |
| Wheelbase | 97 mm |
| Front track | 63 mm |
| Rear track | 64 mm |
| Wheel size | 225/45R18 front, 255/40R18 rear |
Volume and weight
| Trunk volume min | 10 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 10 L |
| Fuel tank capacity | 13.7 gal |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.0 L |
| Horsepower | 255 hp |
| Torque | 295 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top speed | 155 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 5.2 s |
| Fuel economy city | 25.0 mpg |
| Fuel economy highway | 32.0 mpg |
| Fuel economy combined | 28.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |