BMW Z4 E89 facelift (2013–2016)
BMW Z4 bmw z4 sdrive35i roadster
E89 facelift (2013–2016), 2013–2016. Gasoline · 3.0 L · 300 hp · 7-speed automatic · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 5.0 s and top speed 155 mph.
E89 facelift (2013–2016)
2013 - 2016
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.0 L
Horsepower
300
Torque
300 lb-ft
Transmission
7-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
5.0 s
Top speed
155 mph
Curb weight
3494 lbs
Wheelbase
98 mm
Dimensions
167 × 70 × 51 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
19.0 / 26.0 / 22.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Sports car |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 167 mm |
|---|---|
| Width | 70 mm |
| Height | 51 mm |
| Wheelbase | 98 mm |
| Front track | 59 mm |
| Rear track | 60 mm |
| Wheel size | 225/45R17 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 8 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 8 L |
| Fuel tank capacity | 14.5 gal |
| Curb weight | 3494 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.0 L |
| Aspiration | Turbocharged |
| Horsepower | 300 hp |
| Torque | 300 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 7-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 7 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 155 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 5.0 s |
| Fuel economy city | 19.0 mpg |
| Fuel economy highway | 26.0 mpg |
| Fuel economy combined | 22.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |