BMW Z4 E85 (2003–2005)
BMW Z4 bmw z4 2.5i roadster
E85 (2003–2005), 2003–2005. Gasoline · 2.5 L · 184 hp · 5-speed manual · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 7.1 s and top speed 130 mph.
E85 (2003–2005)
2003 - 2005
10
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.5 L
Horsepower
184
Torque
175 lb-ft
Transmission
5-speed manual
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
7.1 s
Top speed
130 mph
Curb weight
2866 lbs
Wheelbase
98 mm
Dimensions
161 × 70 × 51 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
20.0 / 28.0 / 23.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Sports car |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 161 mm |
|---|---|
| Width | 70 mm |
| Height | 51 mm |
| Wheelbase | 98 mm |
| Front track | 57 mm |
| Rear track | 58 mm |
| Wheel size | 225/50R16 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 9 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 9 L |
| Fuel tank capacity | 14.5 gal |
| Curb weight | 2866 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.5 L |
| Horsepower | 184 hp |
| Torque | 175 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-point fuel injection |
| Compression ratio | 10.5 |
| Engine code | M54B25 |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 5-speed manual |
|---|---|
| Gears | 5 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 130 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 7.1 s |
| Fuel economy standard | MPG |
| Fuel economy city | 20.0 mpg |
| Fuel economy highway | 28.0 mpg |
| Fuel economy combined | 23.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |