BMW Z4 E85 facelift (2006–2008)
BMW Z4 z4 3.0i
E85 facelift (2006–2008), 2006–2008. Gasoline · 3.0 L · 215 hp · Manual 6-spd · Rear-Wheel Drive. 0–60 mph in 6.4 s and top speed 130 mph.
E85 facelift (2006–2008)
2006 - 2008
9
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.0 L
Horsepower
215
Torque
185 lb-ft
Transmission
Manual 6-spd
Drive
Rear-Wheel Drive
0–60 mph
6.4 s
Top speed
130 mph
Wheelbase
2497 mm
Dimensions
4092 × 1781 × 1290 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
20.0 / 29.0 / 23.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Sports car |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4092 mm |
|---|---|
| Width | 1781 mm |
| Height | 1290 mm |
| Wheelbase | 2497 mm |
| Wheel size | 225/45R17 front, 255/40R17 rear |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 14.5 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.0 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 215 hp |
| Torque | 185 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-point fuel injection |
| Compression ratio | 10.2 |
| Engine code | M54B30 |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | Manual 6-spd |
|---|---|
| Gears | 6 |
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top speed | 130 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 6.4 s |
| Fuel economy city | 20.0 mpg |
| Fuel economy highway | 29.0 mpg |
| Fuel economy combined | 23.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |