BMW Z4 E86 (2006–2008)
BMW Z4 bmw z4 m coupe
E86 (2006–2008), 2008–2008. Gasoline · 3.2 L · 330 hp · 6-speed manual · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 4.8 s and top speed 155 mph.
E86 (2006–2008)
2008 - 2008
1
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.2 L
Horsepower
330
Torque
262 lb-ft
Transmission
6-speed manual
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
4.8 s
Top speed
155 mph
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2494 mm
Dimensions
4049 × 1773 × 1295 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
16.0 / 23.0 / 19.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Sports car |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4049 mm |
|---|---|
| Width | 1773 mm |
| Height | 1295 mm |
| Wheelbase | 2494 mm |
| Front track | 57 mm |
| Rear track | 58 mm |
| Wheel size | 225/45R18 front, 255/40R18 rear |
Volume and weight
| Trunk volume min | 9 L |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 14.5 gal |
| Curb weight | 3 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.2 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 330 hp |
| Torque | 262 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-point fuel injection |
| Compression ratio | 11.5 |
| Engine code | S54B32 |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 6-speed manual |
|---|---|
| Gears | 6 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 155 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 4.8 s |
| Fuel economy standard | EPA |
| Fuel economy city | 16.0 mpg |
| Fuel economy highway | 23.0 mpg |
| Fuel economy combined | 19.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Ventilated discs |