BMW Z3 E36/7 facelift (1996–2000)
BMW Z3 bmw z3 coupe 2.8
E36/7 facelift (1996–2000), 1999–2000. Gasoline · 2.8 L · 190 hp · 5-speed manual · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 6.7 s and top speed 140 mph.
E36/7 facelift (1996–2000)
1999 - 2000
10
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.8 L
Horsepower
190
Torque
206 lb-ft
Transmission
5-speed manual
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
6.7 s
Top speed
140 mph
Curb weight
3000 lbs
Wheelbase
2446 mm
Dimensions
4049 × 1740 × 1293 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
19.0 / 26.0 / 22.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Sports car |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4049 mm |
|---|---|
| Width | 1740 mm |
| Height | 1293 mm |
| Wheelbase | 2446 mm |
| Front track | 57 mm |
| Rear track | 58 mm |
Volume and weight
| Trunk volume min | 9 L |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 13.5 gal |
| Curb weight | 3000 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.8 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 190 hp |
| Torque | 206 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Multipoint fuel injection |
| Compression ratio | 10.2 |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 5-speed manual |
|---|---|
| Gears | 5 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 140 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 6.7 s |
| Fuel economy city | 19.0 mpg |
| Fuel economy highway | 26.0 mpg |
| Fuel economy combined | 22.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Multi-link |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Discs |