BMW Z3 E36/8 facelift (1999–2002)
BMW Z3 bmw z3 roadster m
E36/8 facelift (1999–2002), 1998–2002. Gasoline · 3.2 L · 240 hp · 5-speed manual · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 5.4 s and top speed 155 mph.
E36/8 facelift (1999–2002)
1998 - 2002
7
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.2 L
Horsepower
240
Torque
236 lb-ft
Transmission
5-speed manual
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
5.4 s
Top speed
155 mph
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2446 mm
Dimensions
4049 × 1740 × 1293 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
17.0 / 24.0 / 20.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Sports car |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4049 mm |
|---|---|
| Width | 1740 mm |
| Height | 1293 mm |
| Wheelbase | 2446 mm |
| Front track | 56 mm |
| Rear track | 56 mm |
| Wheel size | 225/45R17 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 8 L |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 13.5 gal |
| Curb weight | 3 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.2 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 240 hp |
| Torque | 236 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Multipoint fuel injection |
| Compression ratio | 11.5 |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 5-speed manual |
|---|---|
| Gears | 5 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 155 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 5.4 s |
| Fuel economy city | 17.0 mpg |
| Fuel economy highway | 24.0 mpg |
| Fuel economy combined | 20.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent semi-trailing arm |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |