BMW X7 G07 facelift (2023–present)
BMW X7 x7 xdrive40i
G07 facelift (2023–present), 2023–2024. Gasoline · 3.0 L · 375 hp · 8-speed automatic · All-wheel drive. 0–60 mph in 5.6 s and top speed 130 mph.
G07 facelift (2023–present)
2023 - 2024
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.0 L
Horsepower
375
Torque
398 lb-ft
Transmission
8-speed automatic
Drive
All-wheel drive
0–60 mph
5.6 s
Top speed
130 mph
Curb weight
5 lbs
Wheelbase
3104 mm
Dimensions
5164 × 1999 × 1805 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
21.0 / 25.0 / 22.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 7 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5164 mm |
|---|---|
| Width | 1999 mm |
| Height | 1805 mm |
| Wheelbase | 3104 mm |
| Clearance | 9 mm |
| Front track | 67 mm |
| Rear track | 67 mm |
| Wheel size | 21 in |
Volume and weight
| Trunk volume min | 13 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 90 L |
| Fuel tank capacity | 21.9 gal |
| Curb weight | 5 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.0 L |
| Aspiration | Turbocharged |
| Horsepower | 375 hp |
| Torque | 398 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 8 |
| Drive | All-wheel drive |
Performance
| Top speed | 130 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 5.6 s |
| Fuel economy city | 21.0 mpg |
| Fuel economy highway | 25.0 mpg |
| Fuel economy combined | 22.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |