BMW X6 G06 (2020–2023)
BMW X6 x6 sdrive40i
G06 (2020–2023), 2020–2021. Gasoline · 3.0 L · 335 hp · 8-speed automatic · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 5.2 s and top speed 130 mph.
G06 (2020–2023)
2020 - 2021
5
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.0 L
Horsepower
335
Torque
330 lb-ft
Transmission
8-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
5.2 s
Top speed
130 mph
Wheelbase
117 mm
Dimensions
195 × 79 × 66 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
21.0 / 26.0 / 23.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 195 mm |
|---|---|
| Width | 79 mm |
| Height | 66 mm |
| Wheelbase | 117 mm |
| Wheel size | 255/50R19 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 21.9 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.0 L |
| Horsepower | 335 hp |
| Torque | 330 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 8 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 130 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 5.2 s |
| Fuel economy city | 21.0 mpg |
| Fuel economy highway | 26.0 mpg |
| Fuel economy combined | 23.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Ventilated discs |