BMW X6 G06 (2020–2023)
BMW X6 x6 m50i
G06 (2020–2023), 2020–2023. Gasoline · 4.4 L · 523 hp · 8-speed automatic · All-wheel drive. 0–60 mph in 4.1 s and top speed 130 mph.
G06 (2020–2023)
2020 - 2023
5
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.4 L
Horsepower
523
Torque
553 lb-ft
Transmission
8-speed automatic
Drive
All-wheel drive
0–60 mph
4.1 s
Top speed
130 mph
Curb weight
5300 lbs
Wheelbase
117 mm
Dimensions
195 × 79 × 66 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
16.0 / 22.0 / 18.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 195 mm |
|---|---|
| Width | 79 mm |
| Height | 66 mm |
| Wheelbase | 117 mm |
| Front track | 66 mm |
| Rear track | 67 mm |
| Wheel size | 275/40R21 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 27 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 60 L |
| Fuel tank capacity | 21.9 gal |
| Curb weight | 5300 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 4.4 L |
| Aspiration | Twin-turbocharged |
| Horsepower | 523 hp |
| Torque | 553 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Engine code | N63B44T3 |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 8 |
| Drive | All-wheel drive |
Performance
| Top speed | 130 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 4.1 s |
| Fuel economy city | 16.0 mpg |
| Fuel economy highway | 22.0 mpg |
| Fuel economy combined | 18.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Ventilated discs |