BMW X6 G06 facelift (2024–present)
BMW X6 bmw x6 xdrive40i
G06 facelift (2024–present), 2024–2026. Gasoline · 3.0 L · 375 hp · 8-speed automatic · All-wheel drive. 0–60 mph in 5.2 s and top speed 130 mph.
G06 facelift (2024–present)
2024 - 2026
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.0 L
Horsepower
375
Torque
398 lb-ft
Transmission
8-speed automatic
Drive
All-wheel drive
0–60 mph
5.2 s
Top speed
130 mph
Curb weight
5 lbs
Wheelbase
2974 mm
Dimensions
4953 × 2004 × 1684 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
23.0 / 26.0 / 24.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4953 mm |
|---|---|
| Width | 2004 mm |
| Height | 1684 mm |
| Wheelbase | 2974 mm |
| Front track | 66 mm |
| Rear track | 67 mm |
| Wheel size | 255/50R19 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 27 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 60 L |
| Fuel tank capacity | 21.9 gal |
| Curb weight | 5 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.0 L |
| Aspiration | Turbocharged |
| Horsepower | 375 hp |
| Torque | 398 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Engine code | B58B30M2 |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 8 |
| Drive | All-wheel drive |
Performance
| Top speed | 130 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 5.2 s |
| Fuel economy city | 23.0 mpg |
| Fuel economy highway | 26.0 mpg |
| Fuel economy combined | 24.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Ventilated discs |