BMW X6 F16 (2015–2018)
BMW X6 x6 m
F16 (2015–2018), 2015–2018. Gasoline · 4.4 L · 567 hp · 8-speed automatic · All-wheel drive. 0–60 mph in 4.0 s and top speed 155 mph.
F16 (2015–2018)
2015 - 2018
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.4 L
Horsepower
567
Torque
553 lb-ft
Transmission
8-speed automatic
Drive
All-wheel drive
0–60 mph
4.0 s
Top speed
155 mph
Curb weight
5 lbs
Wheelbase
2934 mm
Dimensions
4923 × 2004 × 1689 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
14.0 / 19.0 / 16.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4923 mm |
|---|---|
| Width | 2004 mm |
| Height | 1689 mm |
| Wheelbase | 2934 mm |
| Front track | 66 mm |
| Rear track | 67 mm |
| Wheel size | 21 in |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 22.4 gal |
|---|---|
| Curb weight | 5 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 4.4 L |
| Aspiration | Twin-turbocharged |
| Horsepower | 567 hp |
| Torque | 553 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Fuel system | Direct injection |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 8 |
| Drive | All-wheel drive |
Performance
| Top speed | 155 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 4.0 s |
| Fuel economy city | 14.0 mpg |
| Fuel economy highway | 19.0 mpg |
| Fuel economy combined | 16.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |