BMW X6 F16 facelift (2018–2019)
BMW X6 bmw x6 xdrive50i
F16 facelift (2018–2019), 2018–2019. Gasoline · 4.4 L · 445 hp · 8-speed automatic · All-wheel drive. 0–60 mph in 4.8 s and top speed 130 mph.
F16 facelift (2018–2019)
2018 - 2019
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.4 L
Horsepower
445
Torque
480 lb-ft
Transmission
8-speed automatic
Drive
All-wheel drive
0–60 mph
4.8 s
Top speed
130 mph
Curb weight
5 lbs
Wheelbase
2934 mm
Dimensions
4923 × 2004 × 1689 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
14.0 / 20.0 / 16.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4923 mm |
|---|---|
| Width | 2004 mm |
| Height | 1689 mm |
| Wheelbase | 2934 mm |
| Front track | 66 mm |
| Rear track | 66 mm |
| Wheel size | 255/50R19 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 21 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 53 L |
| Fuel tank capacity | 22.4 gal |
| Curb weight | 5 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 4.4 L |
| Aspiration | Twin-turbocharged |
| Horsepower | 445 hp |
| Torque | 480 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 8 |
| Drive | All-wheel drive |
Performance
| Top speed | 130 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 4.8 s |
| Fuel economy city | 14.0 mpg |
| Fuel economy highway | 20.0 mpg |
| Fuel economy combined | 16.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Ventilated discs |