BMW X6 E71 (2008–2012)
BMW X6 x6 xdrive35i
E71 (2008–2012), 2008–2010. Gasoline · 3.0 L · 300 hp · Automatic (S6) · 4-Wheel or All-Wheel Drive. 0–60 mph in 6.3 s and top speed 130 mph.
E71 (2008–2012)
2008 - 2010
6
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.0 L
Horsepower
300
Torque
300 lb-ft
Transmission
Automatic (S6)
Drive
4-Wheel or All-Wheel Drive
0–60 mph
6.3 s
Top speed
130 mph
Curb weight
5 lbs
Wheelbase
2934 mm
Dimensions
4879 × 1984 × 1689 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
15.0 / 21.0 / 17.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4879 mm |
|---|---|
| Width | 1984 mm |
| Height | 1689 mm |
| Wheelbase | 2934 mm |
| Clearance | 8 mm |
| Front track | 66 mm |
| Rear track | 66 mm |
| Wheel size | 255/50R19 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 26 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 60 L |
| Fuel tank capacity | 22.5 gal |
| Curb weight | 5 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 3.0 L |
| Horsepower | 300 hp |
| Torque | 300 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
Transmission
| Transmission | Automatic (S6) |
|---|---|
| Drive | 4-Wheel or All-Wheel Drive |
Performance
| Top speed | 130 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 6.3 s |
| Fuel economy city | 15.0 mpg |
| Fuel economy highway | 21.0 mpg |
| Fuel economy combined | 17.0 mpg |
| Fuel type | Premium |
Suspension and brakes
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |