BMW X6 E71 facelift (2012–2014)
BMW X6 bmw x6 xdrive50i
E71 facelift (2012–2014), 2012–2014. Gasoline · 4.4 L · 400 hp · 8-speed automatic · All-wheel drive. 0–60 mph in 5.3 s and top speed 130 mph.
E71 facelift (2012–2014)
2012 - 2014
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.4 L
Horsepower
400
Torque
450 lb-ft
Transmission
8-speed automatic
Drive
All-wheel drive
0–60 mph
5.3 s
Top speed
130 mph
Curb weight
5310 lbs
Wheelbase
116 mm
Dimensions
193 × 78 × 67 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
14.0 / 20.0 / 16.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 193 mm |
|---|---|
| Width | 78 mm |
| Height | 67 mm |
| Wheelbase | 116 mm |
| Clearance | 8 mm |
| Front track | 66 mm |
| Rear track | 66 mm |
| Wheel size | 255/50R19 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 26 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 60 L |
| Fuel tank capacity | 22.4 gal |
| Curb weight | 5310 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 4.4 L |
| Aspiration | Twin-turbocharged |
| Horsepower | 400 hp |
| Torque | 450 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Engine code | N63B44 |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 8 |
| Drive | All-wheel drive |
Performance
| Top speed | 130 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 5.3 s |
| Fuel economy city | 14.0 mpg |
| Fuel economy highway | 20.0 mpg |
| Fuel economy combined | 16.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |