BMW X5 F15/F85 (2014–2018)
BMW X5 x5 xdrive35i
F15/F85 (2014–2018), 2011–2018. Gasoline · 3.0 L · 300 hp · Automatic (S8) · All-Wheel Drive. 0–60 mph in 6.0 s and top speed 130 mph.
F15/F85 (2014–2018)
2011 - 2018
6
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.0 L
Horsepower
300
Torque
300 lb-ft
Transmission
Automatic (S8)
Drive
All-Wheel Drive
0–60 mph
6.0 s
Top speed
130 mph
Curb weight
4740 lbs
Wheelbase
2934 mm
Dimensions
4854 × 1938 × 1762 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
18.0 / 25.0 / 20.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4854 mm |
|---|---|
| Width | 1938 mm |
| Height | 1762 mm |
| Wheelbase | 2934 mm |
| Clearance | 8 mm |
| Front track | 65 mm |
| Rear track | 65 mm |
| Wheel size | 255/55R18 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 36 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 77 L |
| Fuel tank capacity | 22.4 gal |
| Curb weight | 4740 lbs |
| Gross weight | 6039 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.0 L |
| Aspiration | Turbocharged |
| Horsepower | 300 hp |
| Torque | 300 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | Automatic (S8) |
|---|---|
| Gears | 8 |
| Drive | All-Wheel Drive |
Performance
| Top speed | 130 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 6.0 s |
| Fuel economy city | 18.0 mpg |
| Fuel economy highway | 25.0 mpg |
| Fuel economy combined | 20.0 mpg |
| Fuel type | Premium Gasoline |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |