BMW X5 F15/F85 (2014–2018)
BMW X5 bmw x5 m
F15/F85 (2014–2018), 2015–2018. Gasoline · 4.4 L · 567 hp · 8-speed automatic · All-wheel drive. 0–60 mph in 4.0 s and top speed 155 mph.
F15/F85 (2014–2018)
2015 - 2018
6
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.4 L
Horsepower
567
Torque
553 lb-ft
Transmission
8-speed automatic
Drive
All-wheel drive
0–60 mph
4.0 s
Top speed
155 mph
Curb weight
5148 lbs
Wheelbase
2934 mm
Dimensions
4854 × 1938 × 1762 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
14.0 / 19.0 / 16.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4854 mm |
|---|---|
| Width | 1938 mm |
| Height | 1762 mm |
| Wheelbase | 2934 mm |
| Clearance | 8 mm |
| Front track | 65 mm |
| Rear track | 65 mm |
| Wheel size | 275/40R20 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 36 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 77 L |
| Fuel tank capacity | 22.4 gal |
| Curb weight | 5148 lbs |
| Gross weight | 6614 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 4.4 L |
| Aspiration | Twin-turbocharged |
| Horsepower | 567 hp |
| Torque | 553 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 8 |
| Drive | All-wheel drive |
Performance
| Top speed | 155 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 4.0 s |
| Fuel economy city | 14.0 mpg |
| Fuel economy highway | 19.0 mpg |
| Fuel economy combined | 16.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |