BMW X5 E70 (2007–2010)
BMW X5 bmw x5 xdrive35d
E70 (2007–2010), 2009–2010. Diesel · 3.0 L · 265 hp · 6-speed automatic · All-wheel drive. 0–60 mph in 7.0 s and top speed 130 mph.
E70 (2007–2010)
2009 - 2010
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Diesel
Engine volume
3.0 L
Horsepower
265
Torque
425 lb-ft
Transmission
6-speed automatic
Drive
All-wheel drive
0–60 mph
7.0 s
Top speed
130 mph
Curb weight
5 lbs
Wheelbase
2934 mm
Dimensions
4854 × 1933 × 1745 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
19.0 / 26.0 / 22.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4854 mm |
|---|---|
| Width | 1933 mm |
| Height | 1745 mm |
| Wheelbase | 2934 mm |
| Front track | 65 mm |
| Rear track | 65 mm |
| Wheel size | 255/55R18 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 22.5 gal |
|---|---|
| Curb weight | 5 lbs |
Engine
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.0 L |
| Aspiration | Turbocharged |
| Horsepower | 265 hp |
| Torque | 425 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Common-rail direct injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 6-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 6 |
| Drive | All-wheel drive |
Performance
| Top speed | 130 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 7.0 s |
| Fuel economy city | 19.0 mpg |
| Fuel economy highway | 26.0 mpg |
| Fuel economy combined | 22.0 mpg |
| Fuel type | Ultra-low sulfur diesel |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Ventilated discs |