BMW X3 G01 (2018–2021)
BMW X3 bmw x3 xdrive30e
G01 (2018–2021), 2020–2021. Plug-in hybrid gasoline · 2.0 L · 248 hp · 8-speed automatic · All-wheel drive. 0–60 mph in 5.9 s and top speed 130 mph.
G01 (2018–2021)
2020 - 2021
6
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Plug-in hybrid gasoline
Engine volume
2.0 L
Horsepower
248
Torque
310 lb-ft
Transmission
8-speed automatic
Drive
All-wheel drive
0–60 mph
5.9 s
Top speed
130 mph
Curb weight
5 lbs
Wheelbase
2865 mm
Dimensions
4722 × 1890 × 1676 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
24.0 / 29.0 / 26.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4722 mm |
|---|---|
| Width | 1890 mm |
| Height | 1676 mm |
| Wheelbase | 2865 mm |
| Front track | 63 mm |
| Rear track | 64 mm |
| Wheel size | 245/50R19 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 12 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 63 L |
| Fuel tank capacity | 13.2 gal |
| Curb weight | 5 lbs |
Engine
| Engine type | Plug-in hybrid gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.0 L |
| Aspiration | Turbocharged |
| Horsepower | 248 hp |
| Torque | 310 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Valvetrain | DOHC |
| Electric horsepower | 107 hp |
| System horsepower | 288 hp |
| System torque | 310 lb-ft |
| Battery type | Lithium-ion |
| Battery gross capacity | 12.0 kWh |
| Battery net capacity | 10.4 kWh |
| Electric range | 17 mi |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 8 |
| Drive | All-wheel drive |
Performance
| Top speed | 130 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 5.9 s |
| Fuel economy city | 24.0 mpg |
| Fuel economy highway | 29.0 mpg |
| Fuel economy combined | 26.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |