BMW X3 G01 (2018–2021)
BMW X3 bmw x3 m
G01 (2018–2021), 2020–2021. Gasoline · 3.0 L · 473 hp · 8-speed automatic · All-wheel drive. 0–60 mph in 4.1 s and top speed 155 mph.
G01 (2018–2021)
2020 - 2021
6
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.0 L
Horsepower
473
Torque
442 lb-ft
Transmission
8-speed automatic
Drive
All-wheel drive
0–60 mph
4.1 s
Top speed
155 mph
Curb weight
5 lbs
Wheelbase
2865 mm
Dimensions
4724 × 1890 × 1676 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
14.0 / 19.0 / 16.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4724 mm |
|---|---|
| Width | 1890 mm |
| Height | 1676 mm |
| Wheelbase | 2865 mm |
| Front track | 63 mm |
| Rear track | 64 mm |
| Wheel size | 255/45R20 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 29 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 63 L |
| Fuel tank capacity | 17.2 gal |
| Curb weight | 5 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.0 L |
| Aspiration | Twin-turbocharged |
| Horsepower | 473 hp |
| Torque | 442 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 8 |
| Drive | All-wheel drive |
Performance
| Top speed | 155 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 4.1 s |
| Fuel economy city | 14.0 mpg |
| Fuel economy highway | 19.0 mpg |
| Fuel economy combined | 16.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |