BMW X3 F25 (2011–2014)
BMW X3 bmw x3 xdrive35i
F25 (2011–2014), 2011–2014. Gasoline · 3.0 L · 300 hp · 8-speed automatic · All-wheel drive. 0–60 mph in 5.5 s and top speed 130 mph.
F25 (2011–2014)
2011 - 2014
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.0 L
Horsepower
300
Torque
300 lb-ft
Transmission
8-speed automatic
Drive
All-wheel drive
0–60 mph
5.5 s
Top speed
130 mph
Curb weight
4233 lbs
Wheelbase
111 mm
Dimensions
183 × 74 × 65 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
19.0 / 26.0 / 22.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 183 mm |
|---|---|
| Width | 74 mm |
| Height | 65 mm |
| Wheelbase | 111 mm |
| Front track | 63 mm |
| Rear track | 63 mm |
| Wheel size | 245/50R18 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 28 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 63 L |
| Fuel tank capacity | 17.7 gal |
| Curb weight | 4233 lbs |
| Gross weight | 5 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.0 L |
| Aspiration | Turbocharged |
| Horsepower | 300 hp |
| Torque | 300 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Compression ratio | 10.2 |
| Engine code | N55B30 |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 8 |
| Drive | All-wheel drive |
Performance
| Top speed | 130 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 5.5 s |
| Fuel economy city | 19.0 mpg |
| Fuel economy highway | 26.0 mpg |
| Fuel economy combined | 22.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent strut |
|---|---|
| Rear suspension | Multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |