BMW X3 F25 facelift (2015–2017)
BMW X3 bmw x3 xdrive28d
F25 facelift (2015–2017), 2015–2017. Diesel · 2.0 L · 180 hp · 8-speed automatic · All-wheel drive. 0–60 mph in 8.1 s and top speed 130 mph.
F25 facelift (2015–2017)
2015 - 2017
6
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Diesel
Engine volume
2.0 L
Horsepower
180
Torque
280 lb-ft
Transmission
8-speed automatic
Drive
All-wheel drive
0–60 mph
8.1 s
Top speed
130 mph
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2809 mm
Dimensions
4648 × 1882 × 1679 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
27.0 / 34.0 / 30.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Compact SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4648 mm |
|---|---|
| Width | 1882 mm |
| Height | 1679 mm |
| Wheelbase | 2809 mm |
| Clearance | 8 mm |
| Front track | 63 mm |
| Rear track | 63 mm |
| Wheel size | 245/50R18 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 28 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 63 L |
| Fuel tank capacity | 17.7 gal |
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.0 L |
| Aspiration | Turbocharged |
| Horsepower | 180 hp |
| Torque | 280 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 8 |
| Drive | All-wheel drive |
Performance
| Top speed | 130 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 8.1 s |
| Fuel economy city | 27.0 mpg |
| Fuel economy highway | 34.0 mpg |
| Fuel economy combined | 30.0 mpg |
| Fuel type | Diesel |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |