BMW X3 E83 (2004–2006)
BMW X3 x3 2.5i
E83 (2004–2006), 2004–2006. Gasoline · 2.5 L · 184 hp · 5-speed automatic · All-wheel drive. 0–60 mph in 9.8 s and top speed 126 mph.
E83 (2004–2006)
2004 - 2006
7
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.5 L
Horsepower
184
Torque
175 lb-ft
Transmission
5-speed automatic
Drive
All-wheel drive
0–60 mph
9.8 s
Top speed
126 mph
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2797 mm
Dimensions
4564 × 1854 × 1676 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
17.0 / 24.0 / 20.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4564 mm |
|---|---|
| Width | 1854 mm |
| Height | 1676 mm |
| Wheelbase | 2797 mm |
| Clearance | 8 mm |
| Front track | 61 mm |
| Rear track | 61 mm |
| Wheel size | 225/60R17 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 31 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 62 L |
| Fuel tank capacity | 17.7 gal |
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.5 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 184 hp |
| Torque | 175 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-point fuel injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 5-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 5 |
| Drive | All-wheel drive |
Performance
| Top speed | 126 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 9.8 s |
| Fuel economy city | 17.0 mpg |
| Fuel economy highway | 24.0 mpg |
| Fuel economy combined | 20.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (recommended) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |