BMW X2 U10 (2024–present)
BMW X2 x2 m35i
U10 (2024–present), 2024–2024. Gasoline · 2.0 L · 312 hp · Automatic (AM-S7) · All-Wheel Drive. 0–60 mph in 5.2 s and top speed 130 mph.
U10 (2024–present)
2024 - 2024
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.0 L
Horsepower
312
Torque
295 lb-ft
Transmission
Automatic (AM-S7)
Drive
All-Wheel Drive
0–60 mph
5.2 s
Top speed
130 mph
Wheelbase
2692 mm
Dimensions
4554 × 1844 × 1590 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
23.0 / 31.0 / 26.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4554 mm |
|---|---|
| Width | 1844 mm |
| Height | 1590 mm |
| Wheelbase | 2692 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.0 L |
| Aspiration | Turbocharged |
| Horsepower | 312 hp |
| Torque | 295 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | Automatic (AM-S7) |
|---|---|
| Gears | 7 |
| Drive | All-Wheel Drive |
Performance
| Top speed | 130 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 5.2 s |
| Fuel economy city | 23.0 mpg |
| Fuel economy highway | 31.0 mpg |
| Fuel economy combined | 26.0 mpg |
| Fuel type | Premium |