BMW X1 U11 (2022–present)
BMW X1 x1 m35i
U11 (2022–present), 2024–2024. Gasoline · 2.0 L · 312 hp · Automatic (AM-S7) · All-Wheel Drive. 0–60 mph in 5.2 s and top speed 130 mph.
U11 (2022–present)
2024 - 2024
2
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.0 L
Horsepower
312
Torque
295 lb-ft
Transmission
Automatic (AM-S7)
Drive
All-Wheel Drive
0–60 mph
5.2 s
Top speed
130 mph
Curb weight
3790 lbs
Wheelbase
106 mm
Dimensions
178 × 73 × 65 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
23.0 / 31.0 / 26.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Compact SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 178 mm |
|---|---|
| Width | 73 mm |
| Height | 65 mm |
| Wheelbase | 106 mm |
| Clearance | 8 mm |
| Front track | 62 mm |
| Rear track | 62 mm |
| Wheel size | 245/40R20 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 26 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 57 L |
| Fuel tank capacity | 14.3 gal |
| Curb weight | 3790 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.0 L |
| Aspiration | Turbocharged |
| Horsepower | 312 hp |
| Torque | 295 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | Automatic (AM-S7) |
|---|---|
| Gears | 7 |
| Drive | All-Wheel Drive |
Performance
| Top speed | 130 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 5.2 s |
| Fuel economy standard | 26 mpg combined |
| Fuel economy city | 23.0 mpg |
| Fuel economy highway | 31.0 mpg |
| Fuel economy combined | 26.0 mpg |
| Fuel type | Premium |
Suspension and brakes
| Front suspension | MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |