BMW M E36/7 (1998–2001)
BMW M bmw m roadster 3.2
E36/7 (1998–2001), 2001–2001. Gasoline · 3.2 L · 315 hp · 5-speed manual · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 5.0 s and top speed 155 mph.
E36/7 (1998–2001)
2001 - 2001
1
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.2 L
Horsepower
315
Torque
251 lb-ft
Transmission
5-speed manual
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
5.0 s
Top speed
155 mph
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2446 mm
Dimensions
4049 × 1740 × 1298 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
17.0 / 24.0 / 20.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Sports car |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4049 mm |
|---|---|
| Width | 1740 mm |
| Height | 1298 mm |
| Wheelbase | 2446 mm |
| Front track | 56 mm |
| Rear track | 57 mm |
| Wheel size | 225/45R17 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 9 L |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 13.5 gal |
| Curb weight | 3 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.2 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 315 hp |
| Torque | 251 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-point fuel injection |
| Compression ratio | 11.5 |
| Bore and stroke | 87.0 mm x 91.0 mm |
| Engine code | S54B32 |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 5-speed manual |
|---|---|
| Gears | 5 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 155 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 5.0 s |
| Fuel economy standard | MPG |
| Fuel economy city | 17.0 mpg |
| Fuel economy highway | 24.0 mpg |
| Fuel economy combined | 20.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |