BMW M E36/8 (1999–2001)
BMW M bmw m coupe
E36/8 (1999–2001), 2001–2001. Gasoline · 3,246.0 L · 315 hp · 5-speed manual · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 4.8 s and top speed 155 mph.
E36/8 (1999–2001)
2001 - 2001
1
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3,246.0 L
Horsepower
315
Torque
251 lb-ft
Transmission
5-speed manual
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
4.8 s
Top speed
155 mph
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2700 mm
Dimensions
4049 × 1763 × 1336 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
17.0 / 25.0 / 20.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Sports car |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4049 mm |
|---|---|
| Width | 1763 mm |
| Height | 1336 mm |
| Wheelbase | 2700 mm |
| Clearance | 5 mm |
| Front track | 57 mm |
| Rear track | 58 mm |
| Wheel size | 225/45ZR17 front, 245/40ZR17 rear |
Volume and weight
| Trunk volume min | 9 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 9 L |
| Fuel tank capacity | 13.5 gal |
| Curb weight | 3 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3,246.0 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 315 hp |
| Torque | 251 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-port fuel injection |
| Compression ratio | 11.5 |
| Bore and stroke | 87.0 mm x 91.0 mm |
| Engine code | S54B32 |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 5-speed manual |
|---|---|
| Gears | 5 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 155 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 4.8 s |
| Fuel economy city | 17.0 mpg |
| Fuel economy highway | 25.0 mpg |
| Fuel economy combined | 20.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |