BMW M G82/G83 (2021–2021)
BMW M bmw m4 competition xdrive coupe
G82/G83 (2021–2021), 2021–2021. Gasoline · 3.0 L · 503 hp · 8-speed automatic · All-wheel drive. 0–60 mph in 3.4 s and top speed 155 mph.
G82/G83 (2021–2021)
2021 - 2021
5
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.0 L
Horsepower
503
Torque
479 lb-ft
Transmission
8-speed automatic
Drive
All-wheel drive
0–60 mph
3.4 s
Top speed
155 mph
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2858 mm
Dimensions
4803 × 1887 × 1392 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
16.0 / 22.0 / 18.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Sports car |
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4803 mm |
|---|---|
| Width | 1887 mm |
| Height | 1392 mm |
| Wheelbase | 2858 mm |
| Front track | 63 mm |
| Rear track | 64 mm |
| Wheel size | 275/35R19 front, 285/30R20 rear |
Volume and weight
| Trunk volume min | 12 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 12 L |
| Fuel tank capacity | 15.6 gal |
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.0 L |
| Aspiration | Twin-turbocharged |
| Horsepower | 503 hp |
| Torque | 479 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Engine code | S58B30T0 |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 8 |
| Drive | All-wheel drive |
Performance
| Top speed | 155 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 3.4 s |
| Fuel economy city | 16.0 mpg |
| Fuel economy highway | 22.0 mpg |
| Fuel economy combined | 18.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |