BMW M G15/G14/G16 (2020–present)
BMW M bmw m8 gran coupe
G15/G14/G16 (2020–present), 2020–2025. Gasoline · 4.4 L · 617 hp · 8-speed automatic · All-wheel drive. 0–60 mph in 3.0 s and top speed 155 mph.
G15/G14/G16 (2020–present)
2020 - 2025
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.4 L
Horsepower
617
Torque
553 lb-ft
Transmission
8-speed automatic
Drive
All-wheel drive
0–60 mph
3.0 s
Top speed
155 mph
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
3028 mm
Dimensions
5103 × 1943 × 1402 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
15.0 / 21.0 / 17.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Large car |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5103 mm |
|---|---|
| Width | 1943 mm |
| Height | 1402 mm |
| Wheelbase | 3028 mm |
| Front track | 64 mm |
| Rear track | 65 mm |
| Wheel size | 20 in front, 20 in rear |
Volume and weight
| Trunk volume min | 11 L |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 20.1 gal |
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 4.4 L |
| Aspiration | Twin-turbocharged |
| Horsepower | 617 hp |
| Torque | 553 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Compression ratio | 10 |
| Engine code | S63B44T4 |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 8 |
| Drive | All-wheel drive |
Performance
| Top speed | 155 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 3.0 s |
| Fuel economy city | 15.0 mpg |
| Fuel economy highway | 21.0 mpg |
| Fuel economy combined | 17.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |