BMW M F98 facelift (2022–present)
BMW M bmw x4 m
F98 facelift (2022–present), 2023–2024. Gasoline · 3.0 L · 503 hp · 8-speed automatic · All-wheel drive. 0–60 mph in 3.9 s and top speed 155 mph.
F98 facelift (2022–present)
2023 - 2024
1
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.0 L
Horsepower
503
Torque
479 lb-ft
Transmission
8-speed automatic
Drive
All-wheel drive
0–60 mph
3.9 s
Top speed
155 mph
Curb weight
5 lbs
Wheelbase
2865 mm
Dimensions
4763 × 1887 × 1621 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
15.0 / 20.0 / 17.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Compact luxury SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4763 mm |
|---|---|
| Width | 1887 mm |
| Height | 1621 mm |
| Wheelbase | 2865 mm |
| Clearance | 8 mm |
| Front track | 64 mm |
| Rear track | 64 mm |
| Wheel size | 255/40R21 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 19 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 51 L |
| Fuel tank capacity | 17.2 gal |
| Curb weight | 5 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.0 L |
| Aspiration | Twin-turbocharged |
| Horsepower | 503 hp |
| Torque | 479 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 8 |
| Drive | All-wheel drive |
Performance
| Top speed | 155 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 3.9 s |
| Fuel economy standard | MPG |
| Fuel economy city | 15.0 mpg |
| Fuel economy highway | 20.0 mpg |
| Fuel economy combined | 17.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |