BMW M F90 (2018–1993)
BMW M bmw m5 competition
F90 (2018–1993), 2019–2023. Gasoline · 4,395.0 L · 617 hp · 8-speed automatic · All-wheel drive. 0–60 mph in 3.1 s and top speed 155 mph.
F90 (2018–1993)
2019 - 2023
2
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4,395.0 L
Horsepower
617
Torque
553 lb-ft
Transmission
8-speed automatic
Drive
All-wheel drive
0–60 mph
3.1 s
Top speed
155 mph
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2990 mm
Dimensions
4989 × 1902 × 1478 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
15.0 / 21.0 / 17.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Luxury car |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4989 mm |
|---|---|
| Width | 1902 mm |
| Height | 1478 mm |
| Wheelbase | 2990 mm |
| Front track | 64 mm |
| Rear track | 64 mm |
| Wheel size | 20 in front, 20 in rear |
Volume and weight
| Trunk volume min | 14 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 14 L |
| Fuel tank capacity | 20.1 gal |
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 4,395.0 L |
| Aspiration | Twin-turbocharged |
| Horsepower | 617 hp |
| Torque | 553 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Engine code | S63B44T4 |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 8 |
| Drive | All-wheel drive |
Performance
| Top speed | 155 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 3.1 s |
| Fuel economy city | 15.0 mpg |
| Fuel economy highway | 21.0 mpg |
| Fuel economy combined | 17.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |