BMW M F82/F83 (2015–present)
BMW M bmw m4 coupe competition
F82/F83 (2015–present), 2016–2020. Gasoline · 2,979.0 L · 444 hp · 7-speed automatic · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 3.8 s and top speed 155 mph.
F82/F83 (2015–present)
2016 - 2020
5
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2,979.0 L
Horsepower
444
Torque
406 lb-ft
Transmission
7-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
3.8 s
Top speed
155 mph
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2812 mm
Dimensions
4671 × 1854 × 1377 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
17.0 / 24.0 / 20.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Sports car |
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4671 mm |
|---|---|
| Width | 1854 mm |
| Height | 1377 mm |
| Wheelbase | 2812 mm |
| Front track | 62 mm |
| Rear track | 63 mm |
| Wheel size | 18 in front, 18 in rear |
Volume and weight
| Trunk volume min | 14 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 14 L |
| Fuel tank capacity | 15.8 gal |
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2,979.0 L |
| Aspiration | Twin-turbocharged |
| Horsepower | 444 hp |
| Torque | 406 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 7-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 7 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 155 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 3.8 s |
| Fuel economy city | 17.0 mpg |
| Fuel economy highway | 24.0 mpg |
| Fuel economy combined | 20.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |