BMW M F12/F13 (2012–2019)
BMW M 2017 bmw m6 coupe
F12/F13 (2012–2019), 2017–2017. Gasoline · 4.4 L · 560 hp · 7-speed automated manual · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 4.1 s and top speed 155 mph.
F12/F13 (2012–2019)
2017 - 2017
23
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.4 L
Horsepower
560
Torque
500 lb-ft
Transmission
7-speed automated manual
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
4.1 s
Top speed
155 mph
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2850 mm
Dimensions
4897 × 1902 × 1392 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
14.0 / 20.0 / 16.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Sports car |
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4897 mm |
|---|---|
| Width | 1902 mm |
| Height | 1392 mm |
| Wheelbase | 2850 mm |
| Front track | 63 mm |
| Rear track | 63 mm |
| Wheel size | 255/40R19 front, 285/35R19 rear |
Volume and weight
| Trunk volume min | 13 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 13 L |
| Fuel tank capacity | 21.1 gal |
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 4.4 L |
| Aspiration | Twin-turbocharged |
| Horsepower | 560 hp |
| Torque | 500 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Compression ratio | 10 |
| Engine code | S63B44T0 |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 7-speed automated manual |
|---|---|
| Gears | 7 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 155 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 4.1 s |
| Fuel economy standard | 16 mpg combined |
| Fuel economy city | 14.0 mpg |
| Fuel economy highway | 20.0 mpg |
| Fuel economy combined | 16.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Multi-link |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Ventilated discs |